القائمة إغلاق

Saçlarım Cansız peki ya sağlığım?

Saçlarınızda meydana gelen gelişmeler sağlık sorunlarının habercisi olabilir mi?

Evet, bazı durumlarda saçlarımız vücut sağlığımızın aynasıdır. Ancak çoğu zaman saç problemleri, stres kaynaklıdır ve geçici bir dönem hayatımızı etkiler. Kimi zaman ise bazı hastalıklar yüzünden saçlarımızdan olabiliriz. Sizin için bazı saç sorunlarının, sağlığımızı etkileyip etkilemediğini kaleme aldık.

Kepeklenme sağlık sorunu değildir

Kepek bulaşıcı bir hastalık değildir. Peki neden oluşur? Doktorlar emin olmamakla birlikte yağlı saç derisi, stres, obezite, soğuk, kuru hava ve sedef hastalığının kepeğe yol açtığını söylüyor. Kepek görüntü olarak hoş olmasa da sağlığa zarar veren bir sorun değildir.

Kepeği azaltmak için…

Düzenli olarak anti kepek şampuanları kullanmak kepeği azaltır. Kepek şampuanları 5 dakika saçta bekletilmeli sonra durulama yapılmalıdır. Doğru şampuanı bulana kadar piyasadaki pek çok ürünü denemeniz gerekebilir. Eğer kepek şampuanları işe yaramazsa doktora gitmenizi öneririz.

Sarı kepekler

Eğer kepekler yağlı ve sarıysa seborrheic dermatitis hastası olabilirsiniz. Bu hastalık kafa derisi ve yüz gibi yağ bezlerinin çok olduğu bölgelerde ortaya çıkar. Kepek şampuanları kullanmak gerekir. İleri ve şiddetli durumlarda doktora danışarak steroid ve antifungal (mantar büyümesine karşı etkili) ilaçlar kullanılması gerekebilir.

Günde 100 saç telinin dökülmesi normaldir

Günde 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Kafanızda bulunan 100.000 saç kökünün yüzde 90’lık kısmı her zaman saç üretir. Diğer yüzde 10’luk kısmı dinlenme aşamasındadır ve bu köklerden çıkan saçlar iki üç ay içinde dökülür. Yeni saçlar çıktıkça büyüme döngüsü tekrar başlar.

Telogen Effluvium (ani aşırı saç dökülmesi) neden olur?

Cerrahi müdahale, doğum yapma, bazı ilaçlar, ağır diyetler, stres ve tiroid problemler saçları dinlenme aşamasına sokabilir. İki ay sonra saçlarınızın doküldüğünü ve inceldiğini görebilirsiniz. Bu geçici bir durumdur. aha sonra saçlarınız yeniden normal olarak büyümeye başlar.

Saç köklerine saldırı

Alopesi Areata diye anılan hastalıkta bağışıklık sistemi hastalarda saç dökülmesine neden olur. Çoğu insan da bir ya da iki bölgede dökülme olurken, bazı durumlarda tüm vücuttaki kıllar dökülür. Alopesi Areata bulaşıcı bir hastalık değildir, ama psikolojik olarak zor olabilir. Dökülen saçlar kendi kendine geri gelebilir veya tedavi ile saçların hızlı bir şekilde büyümesi sağlanabilir. Maalesef Alopesi Areata hastalığı geçiren hastalar bu hastalığa tekrar yakalanabilir.

Erkek tipi saç dökülmesinin yüzde 90 nedeni genetiktir

Annenizin, babanızın genetik geçmişi sizin saç tipinizi etkiler. Kısaca babanızda, annenizde saç dökülme sorunu olmasa bile dedenizden dolayı saçlarınız dökülebilir. Erkek tipi saç dökülmesinde başın iki tarafında ve ense bölgesinde saçlar kalır. Diğer bölümde dökülme olur. Saç dökülmesini yavaşlatmak için Rogaine (Minoxidil) ve Propecia (Finasterid) ilaçları kullanılabilir. Dökülen saçlar ise sadece halk arasında bilinen adıyla saç ekimi, yani saç transferi ile yerine gelebilir.

Kadın tipi saç dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi tüm başın üzerindeki saçların incelmesi demektir, ancak en fazla başın üstünde yaygınlaşır. Kadınlar erkeklere göre saç konusunda daha şanslıdır. Minoxidil saçları büyütmeye ve dökülmeyi yavaşlatmaya yardımcı olur. Kadınlara da saç nakli yapılabilir.

Güneşten kaçının

Çok fazla güneş ışığı saçları kurutur ve kırılmasına neden olur. Ayrıca saç seyrelmeniz varsa, kafa derinizde güneş yanığı olabilir. Bu yüzden güneş altındayken mutlaka şapka kullanmalısınız.

Düşük kalorili diyetler saç döker

Kilo vereyim derken saçlarınızdan olmayın. Aşırı diyet yaptığınızda saçınız için gerekli olaran protein, demir, omega-3, çinko ve A vitamini kaybı da yaşayabilirsiniz. Bu da saç dökülmesi yaşamanıza sebep olabilir.

Erken beyazlama genetik midir?

Beyaz saçlar her zaman yaşlanma ile ilgili değildir. 40 yaşından önce birkaç beyaz saç normaldir. Anemi, tiroid sorunları, B-12 vitamin eksikliği ve vitiligo saçların erken ağırmasına neden olabilir. Ama genellikle beyaz saçlar zararsızdır. Saçlarınızı boyamadan beyaz saçlar size yakışıyorsa en sağlıklı yolu tercih etmiş olursunuz.

Serbest bırakın

Saçları çok sıkı çekme ve örme saç köklerine zarar verebilir ve saçlarınızda kırıklar oluşmasına neden olabilir. Hatta uzun süre saçların çekilmesi kalıcı saç kaybına neden olabilir. Saçlarınıza her zaman nazik davranmanız gerekir.

Boyamayı abartmayın

Saçlarınıza yaptırdığınız boya, fön gibi gibi işlemler her seferinde saçlarınıza zarar verir. Hatta aşırı fırçalama saç dökülmesine sebep olabilir. Bazı durumlarda sağlıklı saçlara yeniden sahip olmak için tüm saçları kesip yeniden uzamasını beklemek gerekebilir.

Yan etkilere dikkat

Kolestrol düşürücüler, antidepresanlar, menopoz ilaçları, doğum kontrol hapları ve antibiyotikler saç dökülmesine neden olabilir. İlaç bırakıldığında saçlar yeniden çıkmaya başlar.

Kafa derisi masajı sizi rahatlatır

Ancak saç dökülmesini önleyici bir etkisi yoktur. Kafa derisi çok duyarlı sinir uçları ile kaplıdır ve masaj gerginlik atmaya yardımcı olur. Ayrıca dopamin, serotonin gibi kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak hormonların sağlanmasına sebep olabilir.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy