القائمة إغلاق
saç kıran tedavisi

Saç Kıran Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Daha çok 30 yaşından önce görülmesine rağmen, yaş ve cinsiyete bakılmaksızın herkesi etkileyebilen bir hastalık olan saçkıran hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bu blog yazımızda bulabilirsiniz…

Saç Kıran Nedir?

Saç kıran, genellikle öngörülemeyen saç kaybına yol açan yaygın bir otoimmün hastalıktır. Saçkıran özünde bir mantar hastalığı olduğu için bulaşıcıdır. Özellikle hastalıklı alana direkt temas neticesinde hem insanlardan hem de hayvanlardan kolayca bulaşabilir.

Saç Kıran Neden Oluşur?

Bu duruma, beyaz kan hücrelerinin saç köklerindeki hücrelere saldırarak saçların büyümesine engel olması neden olur. Vücudun bağışıklık sisteminin bu şekilde kıl foliküllerini hedef almasının tam olarak nedeni bilinmemektedir.

Bilinenin aksine, saçkırana stresin neden olduğu görüşünü destekleyen çok az bilimsel kanıt vardır. Aşırı stres vakaları durumu tetikleyebilir, ancak en yeni araştırmalar genetik bir nedene işaret eder.

Saç Kıran Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Saçkıranın en belirgin semptomu, düzensiz saç kaybıdır. Jeton büyüklüğündeki saç lekeleri, özellikle kafa derisinden düşmeye başlar. Sakal ve kirpikler dahil olmak üzere, herhangi bir bölge etkilenebilir.

Saç kaybı birkaç gün içinde ya da birkaç hafta içinde gelişerek ani olarak ortaya çıkabilir.

Saç dökülmesinden önce bölgede kaşıntı veya yanma olabilir. Saç folikülleri yok olmaz ve foliküllerin iltihaplanması azalırsa saçlar tekrar büyüyebilir. Birkaç saç lekesi yaması olan kişiler genellikle herhangi bir tedavi gerekmeksizin tam iyileşme gösterirler.

Saç Kıran Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Her ne kadar doktorların saçların daha hızlı yeniden büyümesine yardımcı olması için önerilebilecek bazı tedavi şekilleri olmasına rağmen alopesi areatanın tedavisi yoktur.

Saçkıran tedavisinin en yaygın şekli, bağışıklık sistemini baskılayabilen güçlü anti-enflamatuar ilaçlar olan kortikosteroidlerin kullanılmasıdır. Bunlar çoğunlukla lokal enjeksiyonlar, topikal merhem uygulaması veya ağız yoluyla uygulanır.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy