القائمة إغلاق
sac-ekimi-tipleri-oksijenli-sac-ekimi

Saç Ekiminin Türleri, Farklılıkları, Avantajları ve Dezavantajları

Saçlarımız görünümümüzün ve hatta karakterimizin bir parçasıdır. Bu yüzden de kendimize has bir tarz oluşturur ve çoğunlukla saçlarımız ile kişilerin akılda kalırız. Bu yüzden de saçlar insan hayatında büyük bir yer tutar. Erkek ya da kadın fark etmeksizin, herkes hayatının bir döneminde saç dökülmesi ile karşılaşır. Ancak bu dökülmeler saç seyrelmesi haline gelip, sonrasında da kelliği beraberinde getiriyorsa tehlike söz konusu demektir. Ne zaman saç dökülmelerinizin tehlikeli boyuta geldiğini anlamak isterseniz ise saçlarınızın arasından yoğun olarak derinizi görmeye başladığınız zamanı bir işaret olarak kabul edebilirsiniz. Tedaviye ihtiyacınızın olduğunu gösteren önemli bir işaret olacaktır bu. Peki, saç ekimi nedir, ne değildir ve türleri nelerdir desek. İşte bu önemli sorular, karar verme aşamasında olanlar için önemli. Tabi bir de saç ekimi türüne karar vermek gerek. Avantajları ve de dezavantajları ile şimdi saç ekimi türleri karşınızda. Hep birlikte inceleyelim, öğrenelim ve karar verelim.

1. FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) Tekniği ile Saç Ekimi

Saç ekimi türlerinden ederken 3 farklı alternatif karşımıza çıkıyor ve bunlardan biri olan Foliküler Ünite Transplantasyonu tekniği yani FUT, önemli bir seçenektir. FUT tekniğinin ne olduğundan söz etmek gerekirse, bu işlem saç dokusunun bir şerit halinde kaldırılması ve buradan alınan kıl kökleri ile ekimin yapılmasıdır. Özellikle sırt, ense ve kulak arkası gibi bölgelerden bu yöntemle alınan kıl kökleri istenilen bölgelere nakledilir. Kıl köklerinin alındığı bu şeritler, saç birimlerine özel stereo mikroskop altında nakledilir. Bu işlem 90’lı yıllarda uygulamaya başlayıp çok uzun süre tercih edilmişse de bugün teknolojinin etkisi ile yerini farklı alternatiflere bırakıyor. Kısa sürede gerçekleştirilebiliyor olması bu işlemin bir avantajı olsa da, şerit halinde alınan saç köklerinin iz bırakıyor olması hoş karşılanmıyor ve dikkat çekici bir dezavantaj olarak değerlendiriliyor. Bunun yerine geliştirilen bir yöntem olarak adlandırılan FUE tekniği ise oldukça dikkat çekici.

2. FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyon) Tekniği ile Saç Ekimi

Son zamanların en çok tercih edilen saç ekimi türü olarak kabul edilen FUE tekniği, doğal sonuçlar için bir vazgeçilmez. Ense, kulak arkası ve benzeri bölgelerimiz, genetik olarak dökülmemeye kodlanmış niteliktedir. Bu yüzden de saç ekiminde kıl kökü alımı için tercih edilen bölgeler de bunlardır. FUE tekniği ise FUT adı verilen tekniğe nazaran daha fazla zaman alır. Çünkü FUT tekniğindeki gibi bir şerit halinde kıl kökleri alınmaz, tek tek alım yapılır. Ekim sürecinde de yine tek tek kıl kökleri yeri yerlerine yerleştirilir. Dolayısıyla FUE saç ekimi daha fazla zaman alan bir işlemdir. Diğer taraftan sonuçlarının daha doğal olduğu da bir gerçektir. Yani daha doğal görünümlü saçlar ve hatta sakal bıyık uygulamasında dahi daha doğal görünümlü sakal ve bıyıklar mümkün olmaktadır. Bu yönüyle son derece avantajlı bir seçenek… Diğer taraftan FUE tekniğinin avantajlarından bir diğeri de iz kalmamasıdır. FUT uygulamasında az da olsa iz kalabiliyor ve bu durum can sıkıcı oluyordu. Oysa FUE yönteminde, kıl kökleri tek tek alındığı için her hangi bir iz de kalmıyor. Kısacası bu saç ekim türünün avantajları böylesine önemlidir. Dezavantaj olarak ise sadece uygulama sürecinin daha uzun olmasından söz edebiliriz. Bu da eminiz ki pek çok kişi için bir dezavantaj dahi değil. Çünkü önemli olan doğal, iz bırakmaksızın gerçekleştirilmiş bir saç ekim işlemidir.

Oksijenli Saç Ekimi

Saç ekimine pek çok kişinin, çeşitli sebepler ile ihtiyacı var. Genel olarak yoğun dökülmeler ve kelleşme durumunda saç ekimi gerekli oluyor. Seyrelmenin görüldüğü ilk zamanlarda bile gerek duyulmuyor. Ta ki saç derisi görünmeye başladığında, artık saç ekim işleminin gerekliliği de fark ediliyor. Saç ekimi yaptıracak biri için en önemli konulardan biri olan saç ekimi türlerinden söz etmemek olmaz bu durumda. FUT ve FUE türlerinden söz ettik. Son olarak ise en avantajlı türden bahsedelim. Yani Oksijenli saç ekiminden! Bu yöntem pek çok özelliği ile dikkatleri üzerine çekiyor ve tercih ediliyor. Aslında FUE tekniğinin temel alındığı ve oksijen tedavisi ile desteklendiği bir uygulama olarak tanımlayabiliriz. Oksijenli saç ekimi işlemi, kıl köklerinin tek tek alınarak, kelleşmenin başladığı bölgeye taşınması ve bu sırada uygulanan oksijen tedavisi ile köklerin beslenmesidir. Yeni yerine alınan saç köklerinin alışıp orada varlığını sürdürebilmesi için beslenmeye ihtiyacı vardır ve bunu da oksijen tedavisi sayesinde sağlayabiliyoruz. Oksijen tedavisi, saç köklerinin besin kaynaklarına hızlıca ulaşmasını sağlar ve bu şekilde iyileşme süresinde de bir kısalma meydana gelir. Normal şartlarda ilk 15 günlük süreç iyileşme süreci olarak ifade edilirken, Oksijenli saç ekiminde iyileşme süresi 9 güne kadardır. Bu da oldukça hızlı bir iyileşme sağladığının göstergesi. Diğer taraftan sizi çok yormayan, canınızı sıkmayan ve de strese sokmayan bir uygulamadır. Siz dinlenirken cerrah kıl köklerinin beslenmesini sağlayacak ve daha sonrada yeni yerlerine alacaktır. İşte bu kadar basit… Hatta aynı gün hastaneden çıkmanız dahi mümkün olabilmektedir. Hem iyileşme sürecinin kısalığı, hem hastaneden hızlıca çıkılabiliyor olması, hem de daha güçlü saçlara sahip olma imkânı vermesi yani saçların daha yüksek oranda tutunmasını mümkün kılması ile Oksijenli saç ekimi açık ara önde seyretmektedir. Bugün en çok tercih edilen saç ekim uygulaması olması boşuna değildir. Saç kökleri alınmış olsa dahi yeni yerine uyum sağlayamazsa, işlem hiçbir anlam ifade etmeyecektir. İşte Oksijenli saç ekimi bunu sağlayabiliyor.

Son olarak Oksijenli saç ekimi hakkında birkaç kelime söz etmek gerek. Eğer Oksijenli saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız, siz de bir uzman ile görüşerek işe başlayabilirsiniz. Adından söz ettiren ve pek çok başarı ile anılan merkezler bu anlamda tercihiniz olabilir. Tecrübe, profesyonellik ve de bilgili olmak doktorunuzda arayacağınız temel özelliklerdir. Bunun yanı sıra tüm çalışanları ile anlayışlı, profesyonel ve de tecrübeli olan bir merkez bulursanız hiç zaman kaybetmeden iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede sizin için en doğru işlemin planlanması da kolay olacaktır. Saçlarınızın seyrelmesi ya da bölgesel olarak dökülme başlamış olması inanın dert değil. Oksijenli saç ekim işlemi, zahmetsiz, pratik ama 12 aya varan süreçte muhteşem sonuçlar sunan özel bir imkân. Bu imkân ile hayatınızı baştan yaratmanız mümkün. Uzmanınızda konunun detaylarını öğrenebilir, dilerseniz muayene olarak işe başlayabilirsiniz. Hem FUT, hem FUE tekniği başarılı çalışmalara imza atmış örneklerdir. Ancak teknolojinin ve tıbbın gelişimi FUE tekniğini ön plana çıkarmıştır. Bunun ardından ise Oksijenli saç ekimi kavramı girdi hayatımıza. Yani çok daha başarılı sonuçları, çok daha az zararla sunan bir alternatif söz konusu oldu. Bu durumda tercih etmemek de pek mümkün değil elbette. Siz de hemen şimdi bir uzman hekim ile iletişime geçerek Oksijenli saç ekimi için görüşebilir, en önemli detayları öğrenebilirsiniz. Oksijenli saç ekimi ile harika saçlara hızlıca sahip olunabilir.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy