القائمة إغلاق
sac-ekimi-tipleri-oksijenli-sac-ekimi

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma

Saç ekimi sonrası kabuklanma, operasyon sırasında saçlı deride köklerin toplanıp, yerleştirilmesi için açılan delikler etrafındaki kanın ve vücut sıvısının saç köklerinde kurumasıdır. İyileşme sürecinin bir parçası olarak, köklerin ekildiği alanda meydana gelen bu kabuklanma, yıkamaya bağlı olarak yaklaşık 10 gün içerisinde ise kaybolur.

Saç ekimi operasyonları sırasında ekim bölgesinde yapılan müdahaleler, hafif kanamalara ve insizyon sıvılarına neden olduğundan, ekimden bir kaç gün sonra bu sıvılar kabuklanır. Saç ekimi sonrası kabuk dökme olarak seyreden bu süreç, iyileşmeye bağlı olarak gerçekleştiğinden endişe edilecek bir durum değildir. Yaklaşık 15 gün boyunca her gün tekrar eden losyonlu yıkama işlemiyle kolayca ortadan kalkan kabuklar, bu süre içerisinde asla koparılmamalıdır. Yapılan yanlış bir hareket, köklerin yerinden oynamasına neden olabilir. Bu nedenle kabuklar saç köklerinden tamamen geçene kadar dikkatli davranmak, saç sağlığı için oldukça önemli olmaktadır. İstisnasız saç ektiren herkeste görülen saç ekimi sonrası kabuklanma, ekim operasyonlarının olağan bir sürecidir ve dikkatli bir şekilde atlatılırsa herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Nedenleri

Saç ekimi, temel olarak donör bölgeden alınan köklerin, saçsız alana ekilmesiyle gerçekleşir [1]. Dolayısıyla, gerek saç kökleri toplanırken, gerekse de saçsız alana kanal açılıp, toplanan saç kökleri yerleştirilirken, minik uçlu da olsa kullanılan aletler, kafada ufak deliklerin (kesiler) açılmasına neden olur. Hem donör bölgede hem de ekim bölgesinde açılan bu delikler ise işlem sırasında kanar. Daha çok sızıntı olarak meydana gelen bu kanamaların 1-2 gün içinde kuruyup, pıhtılaşmasıyla da saç ekimi sonrası kabuklanma ortaya çıkar. Saç köklerinin toplandığı donör bölge bandajlı olduğu için saç ekimi sonrası kabuklanma o bölgede olmaz.

Saç ekimi sonrası kabuklanma iki nedeni vardır;

* Operasyon sebebiyle ortaya çıkan kanın pıhtılaşması
* Operasyon sonrasında insizyona (yara) bağlı vücuttan akan sıvının kuruması
* Kanın Pıhtılaşması

Saç ekimi sonrası kabuklanma nedenlerinin birincisi; işlem sırasında oluşan kanın pıhtılaşmasıdır. Pıhtı dediğimiz, kandaki trombositlerin, yaralı bölgeye gidip, yara yüzeyine yapışması ve kanamayı durdurmak için yara bölgesinde birikmesidir. Aslında, oluşan her yara sonucunda, kanamanın kontrol altına alınması için vücut bu iyileşme sürecini yaşar. Ufak da olsa saçlı deride açılan delikler de birer yara olduğundan, aynı süreç saç ekimi sonrası kabuklanma için de geçerli olmaktadır. Dolayısıyla ekim operasyonu sonrası da doku, kanamayı durdurmak için hızlıca kendini korumaya alır ve yaranın bulunduğu bölgede pıhtı oluşturur.

Vücut Sıvısının Kuruması

Saç ekimi sonrası kabuklanma aşamasının bir diğer nedeni de insizyona bağlı olarak vücut tarafından salınan sıvının kurumasıdır. Bu sıvı yaralanmanın akabinde vücut tarafından salınarak, yaralı bölgeyi iyileştirmeye ve orada doku oluşturmaya yardımcı olur. Dolayısıyla saç ekimi sonrası saçlı deride açılan ufak deliklerin iyileşmesi için de bu sıvı vücut tarafından salınır. Sıvı, yara bölgesini iyileştirirken, aynı zamanda çevreden gelecek zararlı etkilerden korur ve yaraya bakteri girişini önler. Yaralı bölgede doku oluşumunu sağlayan bu sıvı bir taraftan da dokunun sağlam olması için kollajen salınımını harekete geçirir. Dolayısıyla dokuyu yenilemek için seferber olan tüm bu girişimler, saç ekimi sonrası kabuklanma olarak ortaya çıkar.

Saç ekimi sonrası kabuklanma iyileşme sürecinin doğal bir parçası olup, operasyon esnasında kafa derisi üzerinde oluşan küçük yaraların kendi kendini savunmaya almasıdır. Bununla birlikte, ekim yapılan bölgede oluşan pıhtılaşma, yani kabuklanma sayesinde enfeksiyon riski de engellenmekte ve iyileşme süreci hızlanmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Nasıl Geçer?

Saç ekimi sonrası kabuklanma, ekimden 3-4 gün sonra gerçekleştirilen yıkama işlemiyle geçmeye başlar. Bu süre zarfına kadar zaten kan kuruyup, kabuğa döndüğü için ekim sonrası ilk kez suyla temas eden kuru bölge, yumuşar. Saç ekimi sonrası kabuklanma sürecinde, sağlıklı saçların çıkışını kolaylaştırmak için saçlı derinin, bu pıhtılar ve ölü derilerden arındırılması gerekmektedir. Kabuklardan hızlı bir şekilde arınmanın yolu ise saç ekimi sonrası ilk yıkama ve sonrası hassas yıkamalardan geçer. İlk yıkamada tek seferde tüm kabuklar dökülmez, bu nedenle yıkama işlemi kabuklar dökülene kadar her gün devam ettirilir.

Kimi zaman yıkama işleminde yapılan hatalar, kabuklarla beraber saç köklerinin kaybına da neden olabilmektedir. Bu nedenle kabukların dökülmesi için gerçekleştirilen yıkama işleminde saçlı deriye oldukça hassas davranılmalıdır. Hassas bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken yıkama işlemi ise temel olarak losyonlama, şampuanlama ve kurulama aşamalarından oluşmaktadır.

Losyonlama:

Losyonlama, saç ekimi sonrası kabuklanma sürecinden kurtulmanın ilk aşamasıdır. Tüm saçlı deriyi kapsayan kabukların yumuşamasını sağlar. Bu nedenle losyonlama işlemi saç ekimi sonrası kabuklanma sürecinin en önemli aşamasını oluşturur. Losyonlama işleminin, her yıkamadan önce tekrarlanması kabukların daha hızlı dökülmesini sağlar.

* Losyon, kabuklu alanın her yerine, kafa derisi gözükmeyecek yoğunlukta, yani; deride hiçbir boşluk kalmayacak bir şekilde dağıtılarak sürülür.
* Sürme işlemi hafif tampon dokunuşlarla gerçekleştirilmelidir.
* Tüm saç diplerine ulaştığından emin olunduktan sonra ise, yaklaşık 40 dakika boyunca losyon saçlı deride bekletilmelidir.
* Kimi zaman kişiye ve kabuklanma durumuna bağlı olarak, bu süre aşılabilir. Önemli olan saçlı derideki tüm kabukların yumuşadığından emin olmaktır.
* Losyonlama işlemi gerçekleştirilirken, losyonun kurumaması için çok sıcak veya çok soğuk ortamda bulunmamaya da dikkat edilmelidir.

Yıkama:

Saçlı derideki tüm kabukların yumuşadığından emin olduktan sonra, sıra saçlı deriyi kabuklardan arındırmaya gelir.

Yumuşayan kabuklar, tazyikli olmayan ılık suyla ovmadan, tampon hareketlerle saçlı deriden arındırılmalıdır.
Losyondan temizlendikten sonra saçlar, PH derecesine uygun bir şampuanla yıkanmalıdır. PH derecesine uygun olan şampuan kullanımı saçlı derinin kuruyup, gerilmesini önleyeceğinden kullanılması önerilir.

Saçı köpürtecek kadar şampuan ele dökülüp, köpürtüldükten sonra saçlı deriye masaj hareketleriyle yedirilmelidir. Oluşan köpüklerin tıpkı losyonlama işleminde olduğu gibi tüm alana yayılması sağlanmalıdır.

Şampuanlama işlemi de gerçekleştirildikten sonra saçlı deri yine aynı şekilde tazyikli olmayan ılık suyla çok iyi durulanmalıdır.
Losyonlu yıkama işlemi, kabuklar tamamen geçene kadar her gün bir kez, istikrarlı bir şekilde devam ettirilmelidir.

Kurutma:

Saç ekimi sonrası kabuklanma sürecinde, kurutma aşaması da en az losyonlama ve yıkama aşaması kadar dikkat gerektiren bir işlemdir. Saç köklerinin zarar görmemesi için temkinli yaklaşılması gerekir.

Yıkama işlemi sonlandıktan sonra, saçlı deri yumuşak hareketler kurutulmalıdır.
Kuruturken sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Saç, hafif tampon hareketlerle kurutulmalıdır.
Yumuşak bir havlu veya sargı beziyle kurutulması önerilir. Kesinlikle saçın kendi kendine kurumasını beklemeyin. Kendi kendine kuması beklenen saç köklerinde enfeksiyon oluşmasına neden olabilir.

Kurutma makinesi genellikle önerilmemektedir. Ancak eğer kullanılacaksa düşük ayarda ve uzakta tutularak kurutulmalı.

Normalde, operasyondan sonra ilk kez yıkanacak saçın, hastane ortamında, hemşireler tarafından yıkanması önerilir. Ancak başka bir şehir ya da ülkeden gelen hastalar, ertesi gün evlerine dönmek zorunda kalabiliyor. Böyle durumlarda doktor tarafından verilen yıkama talimatlarına harfiyen uyulmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklar Ne Zaman Dökülür?

Saç ekimi sonrası kabuklanma kişiye göre değişse de yaklaşık 10-15 günü alır. Bu süre kişinin bağışıklık sistemine, hücre yenilenme hızına ve metabolizmasına göre değişiklik gösterir. Saç köklerinden ayrılmaya başladıkça bu kabuklar kırmızıdan, sarıya dönen bir renk alır ve nihayetinde 5-6 gün içinde dökülmeye başlar. Yaklaşık 10-15 günün sonunda ise kabuklar saç köklerinden tamamen ayrılmış olur.

Eğer kabuklanma 10-15 günün sonunda hâlâ devam ediyorsa, öncelikle dökülmesi için hafif ıslak bir havluyla tampon hareketlerle kabukların yumuşatılması önerilir. Ayrıca doktor tarafından tavsiye edilen nemlendirici losyonlar da, kabuklar dökülene her gün kullanılmalıdır. Çünkü saç ekimi sonrası kabuklanma yeni ekilen saç köklerinin sağlık bir şekilde uzamasını engelleyebilir.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Hakkında Önemli Bilgiler

Saç ekimi sonrası kabuklanma, ekim operasyonlarının her ne kadar doğal bir sonucu olsa da, aşağıda bahsettiğimiz önerilere dikkat edilmesi, saç sağlığı açısından oldukça önemlidir.

* Saç ekimi sonrası kabuklanma, saç köklerini nemsiz bıraktığı için beraberinde saç ekimi sonrası kaşıntı hissi oluşturabilir. Ekim bölgesinde kaşıntı, oldukça az karşılanır bir durum olsa da asla kaşınmamalıdır. Çünkü saç kökleri yeni ekildiği için yanlış bir hareket köklerin, yerinden oynamasına sebep olabilir.
* Kabuklar asla koparılmamalıdır. Kabuklar zaten ekilen saç kökü etrafında oluştuğu için koparmak, hem kök kaybına neden olabilir hem de koparılan yerde enfeksiyon oluşturabilir.
* Kabukların tamamen dökülmesi zamana yayılmalıdır. Acele edip, sert müdahalelerle saç yıkanmamalıdır.
* Genellikle saç ekimi sonrası bepanthol losyon önerilse de öncelikli olan ekim doktoru tarafından önerilen losyon ve şampuanların kullanılmasıdır. Eğer doktor tarafından önerilen bir şampuan yoksa PH değeri 5.5 olan şampuanlar ya da bebe şampuanı tercih edilebilir.
* Bazı kişilerde saç ekimi sonrası aşırı kabuklanma görülebilir. Bu durum, genellikle ekimden 1-2 gün önce yoğun alkol ve sigara tüketimine bağlı olabilmektedir. Alkol ve sigara tüketimi kanı sulandırdığından, sonrasında oluşan kabuklanma da daha yoğun olmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi operasyonu sırasında sorulan sorular kadar, saç ekimi sonrası yaşanılacak süreç ile ilgili sorular da oldukça merak edilmektedir. Saç ekimi sonrası kabuklanma süreci de merak edilen konuların başında gelmektedir.

1. Kabuklar ekilen saça zarar verir mi?

Saç ekimi sonrası kabuklanma, şayet kişi kabukları elleriyle koparmıyor ise, iyileşme sürecinin doğal bir parçası olduğundan ekilen saça herhangi bir zarar vermez. Kabuklar geçene kadar doktor tarafından önerilen yıkama ve bakım talimatlarına uymak saç köküne gelecek zararları önlemeye yeterli olacaktır.

2. Kabuklar dökülmüyor ne yapmam gerekiyor?

Saç ekimi sonrası kabuklar bazen normalden daha geç dökülebiliyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, losyonlama ve şampuanlama işlemi sıklaştırılabilir. Şöyle ki; losyon geceden sürülüp, sabaha kadar saç tarafından emilmeye bırakılıp, sabah yeniden bir losyonlama işlemi yapılıp yıkanabilir. Bu işlemler saç ekimi sonrası kabuklanma sürecinin kendiliğinden geçmesine yardımcı olacaktır. Eğer yapılan tüm uygulamalara rağmen kabuklar 2 hafta içinde dökülmüyorsa, ekim doktoru bilgilendirilmelidir.

3. Kabuklarla birlikte saç köklerim de dökülüyor, ne yapılmalıdır?

Yıkama esnasında dökülen saçlar, derinin dışında kalan saç telleridir. Derinin içinde bulunan kökler içeride güvenle yaşamaya devam eder. Saç tellerinin dökülmesi son derece normal bir durumdur, endişe edilmemelidir.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy