القائمة إغلاق
sac-dokulmesi-nedenleri

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesinin pek çok nedeni var ama yaygın olarak düşünülen; genetik faktörler, kötü beslenme, bazı hastalıklar ve genel olarak yaşlanma sürecinin bir sonucu olduğu yönündedir. Araştırmalar günde 100 ila 150 saç teli dökülmesinin doğal olduğunu söylüyor.
Saç dökülmesi nedenlerini incelemeden evvel, saçların nasıl uzadığına ve hangi evreleri geçirdiklerine göz atalım. İnsan saçı doğal olarak üç aşamada büyür: anajen, katajen ve telojen. Anagende saçlar aktif yani büyüyen aşamadadır. Katagende kıllar yıkıma başlarlar ve zaten bu, doğal saç döngüsünün oldukça kısa bir aşamasıdır. Telojen de ise saç kılları artık dinlenme geçerler. İşte günlük dökülen saç döngüsü, dinlenme veya geç döneme geçmiş saçların artık köküne tutunamamasından kaynaklanır. Normal olarak, saçlarımızın %10’luk bir kısmını dinlenme ve telojen evreleri oluşturuyor. Geri kalanlar ise döngüsel dökülme için hazırlanan ve mutlaka bir gün zayıflayarak dökülecek olan anajen kısmını oluştururlar.
Uzmanlar, saç kaybının nedenleri için, sistemik ya da bir iç hastalığının habercisi olduğunu söylüyorlar. Elbette, önceden belirlenmiş genetik faktörler, aile öyküsü ve genel yaşlanma sürecinin bir sonucu olarak da saç dökülmelerine rastlayabiliyoruz. Birçok erkek ve kadın, kırklı yaşlarına geldiğinde, hafifte olsa saçlarında incelme ya da fizyolojik olarak farklılaşma gözlemleyebilirler. Özellikle erkekler tepeden açılma sorunuyla karşılaşırlar. Diğer zamanlarda ise geçici şiddetli stres, beslenme değişiklikleri, gebelik, ergenlik ve ya menopoz gibi hormonal değişikliklerin olduğu süreçlerde de saç dökülmesini gözlemleyebiliyoruz.
Özellikle, tiroid hastalığı ve demir eksikliği anemisi dahil olmak üzere birçok hastalığın habercisi olarak saç dökülmesine rastlanabiliyor. Eğer çok fazla miktarda saç dökülmesi yaşıyorsanız ve bu konuda endişeleriniz varsa, sorunun neden kaynaklandığını anlamaya yönelik temel sağlık taraması ve ya kan testi için aile hekimi, dahiliye uzmanı veya bir jinekologla iletişime geçebilirsiniz.
Eğer herhangi bir sorununuz yoksa ve dökülen saçlarınızın yerine tekrar yenileri gelmeyecekse, birçok insanın korkulu rüyası olan kellik sorunuyla karşılaşırsınız. Aslına bakarsanız bu konu ilerleyen teknolojik gelişmeler sayesinde artık bir sorun olmaktan çıktı ve kelliğe çare ya da saç dökülmesine en etkili çözüm olarak sunulan saç ekimi operasyonlarını gündeme getirdi. Ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy