القائمة إغلاق
sac-dokulmesi-nasil-durur

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Her sabah yatağınızda ya da yastığınızda dökülmüş saçlara rastlıyor musunuz? Ya da saçlarınızı tararken tutam tutam saç dökülmesi yaşıyor musunuz? Bu sorunla ilgili neler yapacağınızı bilemiyor ve saç dökülmesi nasıl durdurulur diye kafanızda soru işaretleriyle dolaşıyor olabilirsiniz. Saç dökülmesini önlemek için öncelikle altında yatan sebepleri bilmeniz gerekir. Öncelikle aşağıda saydığımız maddeleri kontrol edin:

Saçlarınızı düzenli ve yeteri kadar şampuan kullanarak, son derece iyi bir durulama eşliğinde yıkıyor musunuz? Saç hijyenini korumanız saç dökülme sorununuzu ortadan kaldırabilir.· İyi besleniyor musunuz? Saç dökülmesine iyi gelen bitkilerin içinde yüksek oranda demir ve B vitamini bulunur. Günlük beslenme diyetinizin içine mutlaka bu besinleri sokmalısınız.
Kilo vermek için son günlerde moda olan zayıflama diyetlerini mi yapıyorsunuz? Çok sıkı düşük kalorili diyetler sadece saç dökülmesine değil, cildin, el ve ayak tırnaklarının bozulmasına da sebep olur. Sağlıklı diyetlere yönelin ve bedeninizi korumaya dikkat edin.

Ailenizde tiroid hastası bir yakınınız var mı? Tiroid hastalığının saç dökülmesinde çok ciddi rolü olduğu biliniyor. Eğer kalıtsal olarak da ailenizde böyle bir hikaye varsa, mutlaka tiroid değerlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

Anemi hastalığınız var mı? Anemi, kansızlık bugün Türkiye’de her 3 orta yaşlı bayanın birinde görülen bir rahatsızlıktır. Kan değerlerinizi kontrol ettirin.
Hormonal dengesizlikler yaşayabileceğiniz bir dönemde misiniz? Menopoz, ergenlik, gebelik gibi hormonların değişkenlik gösterdikleri dönemlerde saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Bu süreçler geçtikten sonra saçlarınız tekrar eski haline dönecektir.
Alopesiareata nedir biliyor musunuz? Alopesiareata halk dilinde saçkıran olarak adlandırılan bir deri hastalığıdır. Madeni para şeklinde saç dökülmesi yapar ve genellikle kendiliğinden düzelir. Bozulmuş bağışıklık sisteminden kaynaklanan bir rahatsızlık türüdür. Eğer herhangi bir düzelme görülmüyorsa ve diğer alanlara da yayılma eğilimindeyse, mutlaka bir doktor görüşü almalısınız.Bütün bu maddeleri kontrol ettiğinizde genel olarak saç dökülmenizin altında yatan sorunu bulabileceğinizi düşünüyoruz. Elbette başka istisnalar vardır ve hala sorunun ne olduğunu bulamıyor ve saç dökülmenizi durduramıyorsanız, aile hekiminize ya da uzman bir doktorun fikirlerine başvurmanızı öneriyoruz. Saç ekimi yaptırmak ve operasyonlar hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için hair.com.tr sitesini inceleyebilirsiniz.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy