القائمة إغلاق

Doğal Saç Bakımı ve Doğal Şampuan Hazırlama

Doğal saç bakımı diyoruz çünkü maalesef piyasada satılan her saç ürünün içinde paraben başta olmak üzere birçok kimyasal madde kullanılıyor ve bu kimyasalların başta kanser gibi birçok hastalığı tetiklediğini, saç diplerimizde sorunlara sebep olduğunu biliyoruz. Saç tipi diye bir kavram oluşturulsa da, aslında birçok fitoterapi uzmanına göre saçların tipinden çok hayat şeklimiz ve yeme alışkanlıklarımız saçlarımızın temel yapısını oluşturuyor. Zaten saçlar, rengini, uzama hızını, kalınlığını ya da inceliğini genetik olarak, kalıtımsal özelliklerimizden alıyorlar. Saçlarınızın kuru ya da yağlı olması ise genetik bir özellik değil, sizin beslenme şeklinizle ve uyguladığınız kimyasal şampuanlarla oluşuyor.
Doğal saç bakımı ve doğal, faydalı otlarla evde kendinizin hazırlayacağı bir şampuanla, olması gerektiği gibi sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Ayrıca, uyku düzeninize, yağlı, acılı ve şekerli gıda tüketiminize, stres ve güneşin zararlı etkilerine dikkat ettiğiniz takdirde, herhangi bir saç sorunu yaşamazsınız.
Uzmanlar saç boyalarının ve kimyasal saç tedavilerinin, saç diplerine, hatta saç kılı köklerine oldukça zararlı olduğunu söylüyorlar. Yüzyıllardır saça iyi geldiği bilinen birçok faydalı ot bulunuyor. Doğal saç bakımında kullanabileceğiniz otlar:

Kuru saçlar için, mürver çiçeği, maydanoz, ısırgan ve adacıyı

Yağlı saçlar için, limon suyu, lavanta, nane, kekik
Doğal şampuan formülü: Saç tipinize göre yukarıda saydığımız herhangi bir şifalı bitkiden 2 yemek kaşığı alın ve 1 su bardağı suyun içinde 5 dakika kadar kaynatın. Süzün ve bir çay bardağı bebe şampuanının içine karıştırarak çalkalayın. Saçlarınızı gün aşırı birer ölçek bu karışımla yıkayın.
Saçlarınıza hacim ve parlaklık katmak istiyorsanız, yine bebe şampuanının içine aynı usulde kaynatıp karıştıracağınız bitkiler ise, su teresi, kaz otu, biberiye ve ıhlamur çiçekleridir.
Kepek sorununuz varsa, sarı papatya, kara pelin, ısırgan ve kekik bitkilerinden herhangi birisini 2 su bardağı suda 5 dakika kaynatın. Saçlarınızı yukarıda formülü verdiğimiz doğal şampuanla yıkadıktan sonra durulama suyuna hazırladığınız bitki suyunu ekleyerek, saç diplerinize nüfuz etmesini sağlayın.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy