القائمة إغلاق
ağrısız saç ekimi

Ağrısız Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saç dökülmesi sorununa en uygun maliyetli çözümdür. Mikro ve foliküler üniteler, saç ekimi sırasında kullanılarak kalıcı, doğal yeni saçların büyümesini sağlamaktadır. Saç ekimi, saçı geri kazanmada en etkili seçenek olarak kabul edilir. Saç ekimi sırasında hekiminiz sağlıklı saç köklerini kafa derisindeki donör alandan alarak onları DHT hormonu nedeniyle kel olan kafa bölgesine yerleştirir. Verici alandan çıkarılan her saç folikülü, hastanın yeni saçının her zamanki gibi büyümeye devam edeceği, saç büyüme düzenine uyması için alıcı alandaki kafa derisine dikkatlice ekilir.

Saç ekimi işlemleri gelişmiş restorasyon teknikleri kullanılarak yapılır. Yeni nakledilen saç, hastaya en doğal görünen sonuçları veren, hastanın saç çizgisinin ve yüz özelliklerinin doğal büyümesini tamamlamak üzere sanatsal bir şekilde yerleştirilir. Bu yaklaşım, tamamen doğal ve tespit edilemeyen görünen sonuçlar yaratır. Genellikle saç ekimi yöntemleri arasında FUE, en çok kullanılandır.

Her foliküler ünite (FU) fizyolojik ve anatomik olarak benzersizdir, bu nedenle saç ekimi söz konusu olduğunda sağlıklı foliküler üniteleri seçmek çok önemlidir. FUE saç ekiminin ana hedefi, saç köklerini donör lokasyonlarından toplama işlemi sırasında sağlam tutmaktır. FUE geliştikçe, transeksiyon oranı büyük ölçüde azaltılmıştır.

Cerrahi saç ekimi ameliyatı basit, ayakta tedavi yöntemlerinden biridir. Hastalar işlem sonrası aynı gün evlerine geri dönebilmekte, birkaç gün içinde ise işlerine başlamaktadır. Saç ekimi söz konusu olduğunda farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Ancak kullanılan yöntem ne olursa olsun, saç ekimi için kafa bölgesinin uyuşturulması şarttır. Bunun için ise anestezi kullanılmaktadır. Ancak çoğu zaman iğne fobisi bulunan ya da sırf iğne olduğu için saç ekiminden vazgeçen hastalar bulunmaktadır. Lokal anestezi için iğne kullanımında da bu noktada yeni bir gelişme olmuştur.

Ağrısız saç ekimi olarak kabul edilen bu yöntemde, saç ekimi için iğneler kullanılsa da lokal anestezi uygulaması için iğne kullanılmamaktadır. Bunun yerine ucu silikonlu olan bir anestezi aracı kullanılmakta, hastanın kafa derici püskürtme tekniği ile uyuşturulmaktadır. Cilde temas eden anestetik madde kısa sürede cilt altına geçerek bölgeyi uyuşturmakta ve hastanın işleme hazır olmasını sağlamaktadır.

Ağrısız saç ekimi dünyadaki uzman kliniklerde kullanılır ve tüm işlem boyunca hastaların konforlu olmasını sağlar. Estetikte saç ekimi, lokal anestezi altında bir dermatolog, plastik cerrah ve anestezi uzmanının gözetimi altında uygulanır ve nakledilecek greft miktarına bağlı olarak beş ile yedi saat arasında sürer. Bu yenilikçi tekniğin kullanımında hastaların seçimi ve saç ekimi ekibinin çalışmaları, ameliyat sonrası sonuçların başarısını göstermektedir.

Ağrısız saç ekimi işleminden sonra hastaların çok yorucu fiziksel aktivitelerden bir süre kaçınması, en az 2 gün işten izin alması ve işlem günü dinlenmesi gerekmektedir. Alıcı alandaki kıllar 3 ay içinde uzamaya başlar ve saç ekiminin sonuçları 1 yıl içinde görülür. Ekilen yeni saçlar ilk birkaç ay içinde dökülmektedir. Bu genellikle hastaları şaşırtsa da kısa süre sonra sağlıklı yeni saçların uzayacağını bilmelidirler.

Saç ekimi tekniğinin seçimi, sağlık ekibinin başarısı, sadece bir gün içerisinde uygulanan saç ekiminin rahatlığı, uygun ve risksiz saç ekiminin elde edilmesinde ana etkendir.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy